O výstavě
Jedinečná výstava Národního muzea Peníze seznamuje návštěvníky s fascinujícím světem peněz v širších kulturních souvislostech. Ukazuje jak a kde se peníze vydělávaly a vydělávají – od starověkého tržiště, přes středověké doly až po koloniál na přelomu 19. a 20. století, i jak se o peníze přichází.
Návštěvníci si připomenou příběhy nejúspěšnějších podnikatelů historie a také poznají, za co boháči své peníze utráceli a utrácejí dnes – prohlédnout si mohou například zlatou kartu Viktora Koženého z roku 1993 nebo plně zařízený luxusní byt.
Jako druhá strana mince je představena chudoba, která se stala hnacím motorem řady sociálních bouří, ale podnítila vznik charit a nadací.
Výstava nezapomíná ani na problematiku kriminality, jako je padělatelství, tunelování, loupeže a podvody, a klade si i otázku – lze prodávat i člověka? Takový je námět varovné sekce věnované prostituci, otrokářství či obchodu s lidskými orgány.
Nejcennější předměty ze sbírek
Národní muzeum svým návštěvníkům ukáže jedny z nejcennějších pokladů svých depozitářů. Patří mezi ně např. největší diamant v českých sbírkách, luxusní šperková souprava Emy Destinnové či část největšího historického pokladu stolního stříbra u nás, patřícího původně šlechtické rodině Thun-Hohensteinů. Numismatickou raritou je pak zlatý stodukát císaře Ferdinanda III. Jeho hodnota je nevyčíslitelná, neboť ve světových numismatických sbírkách je doloženo pouze šest exemplářů.
Zlatý stodukát Ferdinanda III. z roku 1629 je výjimečnou ražbou v celé české novověké mincovní historii, a to jak pro množství drahého kovu a neobvyklou velikost, tak i pro umělecké zpracování.
Zapojila se i řada významných institucí v České republice i v zahraničí. Česká národní banka zapůjčila ze svých rezerv pro účely výstavy zlatou cihlu, Státní tiskárna cenin a Česká mincovna předměty, které ilustrují výrobu našich platidel. Vzácnou muzejní zápůjčkou je pak Fabergého vejce z pražského Uměleckoprůmyslového muzea či historický automobil Wartburg z Národního technického muzea.
Pojistná hodnota předmětů vystavených na výstavě Peníze dosahuje téměř 500 milionů korun.
Vedle předmětů mimořádné historické i finanční hodnoty nabízí výstava svým návštěvníkům řadu interaktivních a herních prvků.
Doprovodný program:
K výstavě jsme připravili bohatý doprovodný program. Jeho přehled naleznete na stránkách Národního muzea:
Nenechte si ujít zejména cyklus debatních večerů Peníze hýbou světem, kterého se zúčastní odborníci z Národního muzea i dalších institucí.
Pro školy:
Vyberte si z nabídky vzdělávacích programů pro základní a střední školy. Jejich přehled naleznete na stránkách Národního muzea: